Současnost zelených střech u nás

Od roku 2014 docházelo k realizacím zelených střech, ale Svaz zakládání a údržby zeleně, tyto realizace metrážově nesčítal, proto nejsou žádné číselné údaje. Dle údajů, lze hovořit o největším vzestupu zájmu o zelené střechy od roku 2018, kde dle údajů odborné sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně bylo zrealizováno přes 247 000 metrů čtverečních ozeleněných střech. V roce 2019 byla odsouhlasena dotace Zeleň střechám a možná, díky tomu v tom samém roce došlo k nárůstu 256 000 metrů čtverečních ozeleněných střech.

Největší rozmach zelených střech byl především v Praze, Brně, Plzni, Olomouci a Ostravě. Realizace zelených střech každoročně stoupají, ale v porovnání se západní Evropou Česká republika zaostává. Naši sousedi se mohou „chlubit“ úplně jinými čísly, v samotném Mnichově je zhruba 3,1 milionů metrů čtverečních ozeleněných střech, ve Vídni 2,6 milionů metrů čtverečních ozeleněných střech a v Berlíně 4 milionů metrů čtverečních ozeleněných střech.

Největší česká zelená střecha je v Praze v nákupním centru Nový Smíchov 14 500 m2. Nyní se realizuje velká střecha na DPM města Plzeň – Slovany, která bude mít rozlohu zhruba 18 000 m2 a stane se největší zelenou střechou v ČR.

Váš košík je prázdný!